Öppna vilken tidning som helst efter nyår och du hittar svaren kring hur du ska börja ditt nya liv, få en nystart och bli den där du alltid har velat vara. Den där hälsosamma, träningsglada och balanserade människan, som du vet bor någonstans inom dig. Att läsa en artikel eller anmäla dig till ett nytt gym eller köpa en ny kokbok ger dig hopp och du tänker ”Denna gång ska det lyckas!” Allt du behöver nu är att skärpa dig, bli disciplinerad och skaffa dig den där berömda karaktären.
Vänta nu? Har du varit här förut? Och om det inte fungerade då… hur kommer sig att du tror att det ska fungera nu? Kommer något magiskt nytt-liv-trollspö vevas över dig när du bestämt dig och poff är du en hurtbulle istället för en soffpotatis?
Upprepa mönster – eller skapa nytt?
Nej min vän. Du upprepar ett mönster och risken är att om några veckor sitter du på samma ställe igen därför att livet kom emellan. Du blev förkyld och kunde inte träna eller du hann inte äta annat än en macka till lunchen trots att du skulle sluta med gluten. Och så var du tillbaka.
Mitt Bästa Jag -projektet hjälper dig att inte upprepa gamla mönster. Tillsammans når vi gemensamma mål genom att arbeta tillsammans med din hjärna istället för att rusa ifrån den. Vi börjar därför med att skapa små nya vanor – istället för förbud eller stora livsomläggningar.
Tänk på en vana som tandborstningen. Du behöver inte tänka ”Ska jag borta idag eller inte?” du bara gör det. Och skulle du någon gång vara för trött eller glömma bort det är det inget du grämer dig över för du vet att du gör det nästa gång. Tänk om det vore samma sak med din träning eller din hälsosamma matval eller din mindfulnessmeditation?
Förstå dig själv – istället för att slå på dig själv
I MBJ-projektet strävar vi efter att skapa nya sunda vanor. Därför fick du i uppgift att prova under en vecka att starta en liten vana. En som inte tar längre än en minut. Den är alltså inte tillräckligt besvärlig eller svår för att du ska vilja dra dig för att göra den.
Min fråga är nu – hur går det? Har du gjort den? Om inte – varför? Glömde du, var den för tråkig, svår, tog för lång tid? Och vad kan du lära dig av det?
MBJ-projektet handlar om att lära sig tillräckligt mycket om sig själv för att vet hur man ska skapa nya vanor. Och vi lär oss ingenting om vi skäller på oss för att vi misslyckas. Nej – ställ alltid frågan – vad hände och vad behöver jag till nästa gång?









