Ett steg fram och två steg tillbaka

Ett steg framåt och två steg tillbaka. Så funkar min kropp just nu. Igår var jag stark och full av energi. Gick till gymmet och kände igen min gamla styrka, hade nästan ingen värk i lederna och kände mig glad. Idag när jag vaknade kändes det som om jag drack två flaskor vin igår. Ont i huvudet, illamående, stel i kroppen, trött och nedstämd. När jag ena dagen tänker ”Hurra, nu har det vänt” – så blir nästa dag ett rejält bakslag.

Jag tröstar mig med tanken att jag väljer trots allt att göra detta. Jag läker min kropp, rensar ut år av gifter som skapat inflammationer – för att bli mitt bästa jag. För att kunna upptäcka hur bra jag faktiskt kan må.

”Men Maria, du som levt så sunt, hur kan det komma sig att du har gifter att rensa ut?” frågar några av er. Jag har levt sunt till stor del av mitt liv, men jag är ingen renlevnadsmänniska eller hälsoguru. Under mina ätstörningsperioder har det blivit massor av skräpmat, jag har haft eget företag under 17 år, så det har inneburit massor av stress, jag har festat, rökt och regelbundet ätit medicin under många år. Våra fantastiska kroppar klarar av att hantera sådana påfrestningar. Vårt reningssystem rensar varje dygn din kropp på tungmetaller och annat skräp kroppen inte vill ha. Men har du en inflammation i kroppen är levern fullt upptagen med att hantera detta och reningssystemet funkar inte som det ska vilket ofta resulterar i att kroppen lagrar skräpet.

Min tarm har troligen varit obalanserad sedan födseln. Det har gett mig inflammationer i kroppen och en överbelastad lever. Nu ger jag kroppen möjlighet att läka ut och det tar tydligen tid.

Men att min kropp reagerar så här behöver inte betyda att din kropp reagerar på samma sätt. Om du inte har problem med inflammation i kroppen behöver du inte sätta igång med denna process, även om jag tror att alla mår bra av att utesluta gluten ur kosten.

Jag fortsätter. Sova. Äta rent. Dricka vatten. Träna som kroppen klara just denna dag. Vill du läsa mer om vad jag äter för att läka tarm och lever så skriver jag om det här.

Facebooktwittermailby feather
Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Taggat , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *