Kan arbete vara meditation?

Solen skiner och det luktar nyklippt gräs. På Facebook läser jag hur mina vänner går på skolavslutningar och studenter. Sommarlovet är nära. Men vad är det som händer när vi börjar kunna räkna dagarna i kalendern innan vi går på semestern? Jo, vi börjar jobba som om det brann i håret på oss. ”Måste hinna läsa den där rapporten, måste hinna ha möte med It-chefen innan han går på semester, måste hinna skicka ut ekonomisammanställningen, måste hinna få färdigt alla fakturor innan midsommar, måste, måste, måste…” ”Och det gör ju inget om jag stressar lite extra och jobbar över – för snaaart har jag semester och kan vila ut.”

 

Men låt oss titta på effektivitet och stress en stund. Att göra många saker snabbt under stress är inte en lätt match.
– Många av oss blir avbrutna av mejl, mobiltelefon, sms eller kollegor var åttonde minut under vårt arbete. Och enligt fysikern Bodil Jönsson tar det sju minuter att komma tillbaka till den djupa koncentrationen igen. Det innebär att vi bara hinner jobba koncentrerat ungefär en minut åt gången. Hur mycket hinner du göra på en minut?
– De flesta av oss anser att man inte hinner att vara kreativ på jobbet. Idéer och lösningar föds istället på platser som bilen, motionsspåret eller på lunchen med kollegan. Så att pressa fram kreativitet är kanske inte omöjligt, men ganska svårt. Många av oss arbetar hemma då och då för att ha tid att fokusera och vara kreativ.
– Forskare menar att du behöver låta ditt undermedvetna jobba på problemlösning för att komma med bra resultat. Problemlösande processer i hjärnan kräver ostörd tid, menar beteendevetare Gunilla Ladberg som forskar om hjärnans lärande. Så uttryck så som ”sova på saken”, ”låta det sjunka in” och ”smälta intryck” har en viktig innebörd.

Så fundera en stund min vän. ”Måste” du verkligen hinna med allt? Kan du kanske jobba hemifrån en dag för att få vara lite effektiv? Kan du inte ta en timme då och då, när du stänger av mobilen och klickar ned mejlboxen för att slippa bli störd och tappa din koncentration. Ställ inte bara frågan om det är praktiskt möjligt. Fundera även om Du kan tillåta dig själv att koncentrera dig på ditt arbete. Det kan ligga en djup avslappning i att få arbeta koncentrerat med en arbetsuppgift. Arbete kan vara som en slags meditation, när man får uppfyllas av en uppgift utan störelsemoment som avbryter en.

Tillåt dig att vara koncentrerad och fokuserad idag.  Det är då flowen föds.

 

Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Facebooktwittermailby feather
Taggat ,

3 kommentarer till “Kan arbete vara meditation?

  1. Hej Maria!
    Denna frågan har egentligen inte med inlägget att göra, men jag har läst runt på din blogg ett tag och försökt anamma dina goda råd. Dock, tycker jag ändå det är väldigt svårt att få bukt med stressen. Just nu är jag student och pluggar väldigt intensivt vilket är ett måste eftersom tempot i mina studier är högt! Saken är den att jag verkligen tycker om det jag pluggar, jag får göra en av de saker jag tycker mest om, trots det försvinner glädjen påvägen när stressen tar vid…Det är inte dirket mängden jobb som är jobbigt utan prestationsångesten och kraven. Hur hittar man tillbaka till glädjen? Tacksam för svar!

  2. Tack för ditt brev och förtroendet när du skriver dina frågor till mig.
    Det finns två saker som är mycket positiva i ditt brev! För det första att trivs med dina studier och det du läser. För det andra är det mycket bra att du redan nu uppmärksammar att dina krav och din prestationsångest är destruktiv för dig. Det innebär att du har möjlighet att vända stressen och hitta tillbaka till glädjen innan den drar ner dig allt för djupt.
    Självklart är stress individuellt, likaså det som hjälper oss tillbaka till nuet och lugnet. Men du är klok och känner dig själv mycket bra – du vet redan VAD som är källan till din stress – nämligen krav och prestationsångest. Det är i de svaren du hittar lösningen till hur du ska må bra igen.
    Ställ dig frågan -Vem avgör vad som är en bra prestation? – Var går gränsen för att misslyckas/lyckas?
    Se över dina egna krav – vilka mår du bra av, vilka suger glädjen och kraften ur dig?
    Var inte rädd för att söka hjälp och lova mig att fortsätta att ta din egen stress på allvar. Du förtjänar att må bra. Och som min bästa vän sa till mig ”Även en superkvinna behöver vila sina superkrafter!”
    Va rädd om dig!

  3. Hej Igen!
    Tack för det snabba svaret och de kloka orden!
    Jag förstår vad du menar med att jag borde se över mina krav, det är väl det grovgörat som behövs göras, men det känns väldigt svårt! Jag antar att det hade varit nyttigt att se att man faktisklt överlever även om man inte får ett felfritt perfekt resultat i alla sammanhang.

    I alla fall, tänkte jag tilläga att jag börjat nosa lite på mindfullness och meditation, du får väldigt gärna skriva mer om det och dela med dig, jag hade i alla fall uppskattat det väldigt mycket!:)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *