Vaknade till en solig morgon. Vetskapen att ha ännu en dag tillsammans med familjen som jag hälsar på här i Skåne fyller mig med glädje. Idag kanske vi ska ta en utflykt till havet.
Igår regnade det nästan hela tiden, men solen kämpade sig fram lite då och då och vi passade på att gå ut i bokskogen och hälsa på hösten. Jag älskar skogen och vandrar i naturen varje dag med Selma. Men det är en helt annan upplevelse att upptäcka skogen tillsammans med barn. För plötsligt har en kastanj formen av en glad gubbe, ett träd är klättringsbart och Selma är en lekkamrat. Vi väljer att ha roligt.
Idag tänker jag också välja att ha roligt. Nu har jag precis blivit meddelad att frukosten är serverad, så jag ska gå och sätta mig vid ett dukat bord. Vilken lyx.
Ha en skön söndag mina vänner och välj att ha roligt!

