Rödbetskex och nätverk

Igår bakade jag ljuvligt goda, spröda röbetskex som har torkat i ugnen under natten. För i eftermiddag kommer vår lägenhet att fyllas av kreativa och kloka tjejer som ska nätverka och lära sig mer om rawfood.

Det var min vän Lina Lanestrand som kom på idén att vi ska samla nya och gamla vänner och laga mat ihop. Då kan vi dessutom passa på att nätverka – berätta om vad vi gör och om vi kan erbjuda varandra hjälp. Samtidigt lär vi varandra nya saker och ikväll blir det rawfood.

kexpåplåtDessa kex innehåller bara nyttigheter och är inte tillagade över 50 grader, så de har behållit alla vitaminer och mineraler. De är superenkla att göra och torkar i ugnen när du sover. God som de är eller med lite hummus, guaccamole eller smör på. Receptet kommer i min nästa kokbok – så håll ut.

röbetskex

Ha en skön söndag.
Och du – tack för att du läser min blogg.

Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Facebooktwittermailby feather
Taggat ,

1 kommentar till “Rödbetskex och nätverk

  1. Tack! För att Du delar med Dig av alla visdomar o sätter guldkant på vardagen med Din blogg!! <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *