Det är en märklig förmåga vi människor har – att somliga kan dricka mjölk i vuxen ålder utan att få magproblem. Inget annat däggdjur mår bra av att dricka mjölk som fullvuxna. Hos alla andra däggdjur är genen som hjälper till att bryta ned mjölksocker (laktos) bara programmerad att fungera för diande ungar, vilket gör att det vuxna djuret får magont och diarré av mjölk och mjölkprodukter.
Faktum är att detta mjölkdrickande som vuxen egentligen bara möjligt för människor med denna speciella sorts gen, de som inte har den är laktosintoleranta. En majoritet av världens människor är laktosintoleranta, medan den inhemska befolkningen i Norden (med undantag av finnar och samer) producerar ovanligt mycket av enzymet laktas som hjälper tarmen att bryta ned mjölksockret. Men många svenskar kan få ont i magen om de får i sig för stora mängder mjölk och det beror på att laktosen överskrider då vad laktaset i matspjälkningssystemet klarar av. För några tusen år sedan var det ovanligt att tåla mjölk och att dricka mjölk har vi egentligen inte gjort förrän det senaste århundradet.
Idag märker vi att allt fler reagerar på mjölk och då inte bara laktosen, utan även själva mjölkproteinet, så att man inte ens kan konsumera laktosfria produkter som är ett alternativ till vanliga mjölkprodukter. I de laktosfria produkterna har man tillsatt ett enzymet laktas som hjälper till att bryta ned mjölksockret.
Det finns många hälsosamma alternativ till mjölkprodukter, exempelvis ekologiska sojaprodukter, mjölk på frön och nötter och get- och fårost. (Här hittar du en artikel om sojabönan som provocerar så många) Om din mage är svullen och gasig, om du har svårt att gå ned i vikt eller om du har problem med luftvägarna eller dina slemhinnor, prova att utesluta mjölkeproteinet ur din kost under en tid. Se hur du mår. Det värsta som kan hända är att du mår bättre.
Getmjölk istället för komjölk?
Getmjölk innehåller laktos, mjölksocker, precis som komjölk, men den är annorlunda uppbyggd. Den innehåller fettkulor som är mindre än i komjölk vilket gör att den lättare bryts ned i tarmen. Getmjölk är mer lättsmält.
Dessutom finns det forskning som visar att getmjölk är skonsammare för hjärta och kärl, samt sänker blodtrycket. Nu kan man även påvisa att getmjölken har anti-inflammatoriska effekter i tarmen, vilket gör att mjölk, ost och yoghurt från get därför är ett bättre val vid ulcerös colit, Crohns sjukdom och andra inflammatoriska magåkommor.
Getmjölk är däremot inget säkert val för den som är allergisk mot komjölksprotein.
Mandelmjölk
Ett ljuvligt alternativ,som du lätt gör själv är den milda, goda mandelmjölken. Den höga andelen goda fetter och mineraler ger även starka ben och en len hud. Redan Cleopatra drack mandelmjölk för att hålla sig ung och vacker.
ca 4 glas
2 dl mandel, gärna blötlagd i ca 5 timmar (om du inte skållar mandeln innan, blir mjölken lite brunare i tonen)
1 liter vatten
½ tsk vaniljpulver (valfritt)
Häll av vattnet som mandeln stått i, så får du bort svårsmälta enzymer. Mixa mandel med 8 dl kallt vatten. Låt mixerna gå en stund, tills mjölken blir slät. Om du vill ha den rena mjölken så sila genom en silduk eller nylonstrumpa. Smaksätt med vaniljpulver om du vill.
I Cathrine Schücks och min kokbok som kommer i december hittar du endast get- och fårmjölk. Själv äter jag nästan aldrig komjölksprodukter och mår som mycket bättre.
De fantastiska bilderna är tagna av Zara.


Masaiene i Øst-Afrika er tradisjonelt nomader og har et kosthold bestående av veldig mye mjølk og kjøtt. Jeg undrer på om det finnes laktoseintoleranse blant dem….?
Vad menar du med undantag finnar och samer? Finns det ingen forskning bland den gruppen eller menar du att det finns en annan typ av tolerans?