Kreativa möten, andning och inspiration.

Hur har din helg varit? Intensiv eller lugn? Och vad föredrar du, en fullbokad helg eller en helg utan aktiviteter?

Ju mer stressad jag är under en period, desto mindre vill jag göra på mina helger. Men om jag mår bra, som jag gör nu brukar jag tycka att det är energigivande att träffa vänner och hitta på roliga aktiviteter. Jag tänkte berätta lite om min helg, som tillhörde en av de mer intensiva.

IMG_2588I lördags tog jag en promenad och en lång lunch med begåvade Anna Hallén. Hon är en god vän och kollega, som dessvärre bor väldigt långt bort så jag har inte möjlighet att träffa henne så ofta. Vi har en hel del framtida projekt ihop, som kommer att innebära möjlighet för dig att inom kort kunna gå fler kurser via nätet. Det ska bli så spännande. Vi håller en kurs live tillsammans i slutet på mars. En kurs som fokuserar på hur du kan lära dig att förstå din kropp bättre och bli av med energilöshet, värk och krånglande magar med hjälp av individuell kost och stresshantering. Läs mer och anmäl dig (några platser kvar).

På lördagskvällen blev det 45-års kalas för en av mina närmsta vänner. Vilket bidrog till att jag inte kände mig särskilt pigg igår, söndag då jag skulle på Andningskonferensen. Men härligt sällskap och intressanta föreläsningar gjorde att jag höll mig pigg och koncentrerad hela dagen.

Andningskonferensen var en otroligt spännande! Vi fick lyssna på forskare från hela världen och spännande människor som använder sig av andningen som ett redskap i sitt arbete varje dag.

2014-02-02 11.15.02Professor Fahri Saatcioglu från Harward Universitetet beskrev hur man har upptäckt hur vi kan påverka våra immunceller genom andning. Vilket gör att vi kan hantera sjukdomar som cancer och autoimmuna sjukdomar bättre genom att lära oss yoga, meditation eller att andas medvetet. Det påverkar också ångest och depression, så du kan lättare ta dig ur stress och nedstämdhet med hjälp av andning.

Jag skriver ju en del om andning andning och kommer även fortsättningsvis att göra det. Du ska få möjlighet att lära dig mer om andningens välgörande effekter inom kort.

IMG_2133

Här är det härliga gänget jag var med på Andningskonferensen. Från höger Cecilia Blidö (kostrådgivare och massageterapeut som arbetar för naturlig mat i skolan), Lina Lanestrand (en av eldsjälarna bakom Andningskonferensen, näringsrådgivare, mindfulnessinstruktör och NLP-coach), jag och Anna Hallén.

Bilderna har Anna Hallén tagit. Om du vill ha mer inspiration i vardagen och även en inblick i hur jag väljer att leva mitt liv, är du välkommen att följa mig på Instagram.

Det var lite kort om min helg. Tack för att du läser min blogg.

Med värme
/Maria

Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Facebooktwittermailby feather

Taggat , , ,

1 kommentar till “Kreativa möten, andning och inspiration.

  1. Det är så oerhört inspirerande att läsa om allt du tar för dig – du är en stor kreativ inspirationskälla!
    Önskar dig allt det bästa,
    kram Lina

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *