Har du valt att följa med oss på Mitt Bästa Jag-projektet? Att på 100 dagar från och med nu investera tid och kraft i att nå Ditt Bästa Jag? Om det är så vill jag gratulera dig. Det kommer förmodligen bli den bästa presenten du någonsin har gett dig själv. Och det tycker jag att du förtjänar min vän – du förtjänar ditt bästa jag.
Den första månaden kommer vi att fokusera på din kost. Du kommer att få kunskap om hur maten du äter påverkar dig och hur små förändringar i maten kan skapa positiva effekter på din hälsa och vikt. Vi ska också prata om det där eländiga suget som kommer och går och vad vi kan göra åt det.
Gör ditt kostmål positivt
Att förknippa sitt mål, och vägen dit, med en positiv känsla är viktigt för att inte tappa motivationen. Morötter fungerar bättre än piskor. Hur kan du göra ditt mål positivt?
- Ge dig själv rikligt med belöningar för alla delmål du uppnår.
- Skriv ned alla vinster du uppnår med ditt mål och läs den listan ofta
- Gör en lista på saker du kan göra istället för att äta när det där känslosuget faller på, som att ringa en vän, kramas, ta en promenad, göra en andningsövning, läsa en bok osv.
- Se dig själv som din bästa vän under denna tid och påminn dig ofta om hur bra är och vad snäll du är mot dig själv som gör detta.
- Det tar tre månader att ändra en vana – och tänk att det går faktiskt ganska fort.
- Ta hjälp – av en vän, sambon, en coach, en bok eller en coach. Du är inte superwoman, var snäll mot dig själv och be om stöd under denna tid.
- Ge dig själv en härlig och levande målbild. Hur vill du se ut, vara och må om 100 dagar. Tänk på den bilden ofta.
Och gör något idag som ett bevis för dig själv att NU börjar resan mot Mitt Bästa Jag!


Det här är precis vad jag behöver just nu om det är ok så påbörjar jag mina 100 dagar den 24/2 så jag hinner förbereda mig psykiskt, fysiskt och alla mest själsligt