Årskrönika 2014

Det är ganska spännande att blicka tillbaka under året som gått. Jag blev själv ganska överraskad över allt jag har hunnit med under året och vilka höjdpunkter det har fört med sig. Mycket av det som har hänt under året kommer att öppna för spännande händelser, jobb och vänskaper under 2015. 

Screenshot 2014-01-07 08.57.35

Den 5 januari var Cathrine Schück och jag med i direktsändning i Nyhetsmorgon och bjöd Tilde på grön smoothie. Vi pratade om vår senaste bok Ät dig i balans som kom ut i samma veva. Det var roligt och nervöst, andra gången jag är med i direktsändning.

ätdigibalans

Boken presenterar en kavalkad av recept för både kropp och själ. Lågkolhydratskost som inte innehåller socker, gluten och mjölkprodukter. Smoothies för stressade dagar, hälsoboost i form av fräsch rawfood, medelhavsinspirerad mättande kost och många välsmakande vegetariska rätter.

fitbit-flex-xlI januari startade jag igång en ny omgång av Mitt Bästa Jag-projektet. Jag skaffade mig en stegräknare eftersom jag märkte att löpningen och träningen gick lite trögt. Jag tänkte att det hade att göra med att jag var slut eftersom förra året var jobbintensivt men längre fram under året skulle jag få reda på den verkliga anledningen.

2014-02-02 13.13.59I februari gick jag på Andningskonferensen som anordnades av Hälsofrämjandet och min duktiga kollega Lina Lanestrand.  Anna Hallén och Cecilia Blidö tog med mig. I och med min yoga har jag alltid varit fokuserad på andningen, men inte under konferensen fick jag veta hur oerhört viktig andningen är för vår hälsa. De har följt med mig hela året.

36ef1ec5-0071-4388-9b18-0cb94428ebd6I februari började jag Anna Halléns kostrådgivarutbildning. Precis som andningen blev även det en riktig AHA-upplevelse för mig. Även om jag redan innan hade mycket kunskap kring kost och näringslära, så fick jag ännu mera insikt i hur kroppen fungerar i samklang med näringen.  Annas kurs gav mig oerhört mycket kunskap även i mitt arbete som samtalsterapeut, just med hur allting hänger ihop – maten, kroppen och själen. Idag ger jag även kostråd till mina klienter som upplever stress eller nedstämdhet och det gör stor skillnad.

2014-03-29 14.31.54I mars började min bror och jag inspelningen av utbildningen ”Åtta lektioner i mindfulness”. Det var en lärorik och spännande resa och den blev inte helt färdig förrän i augusti. Men framför allt var det väldigt roligt att jobba med min bror för första gången. Han är oerhört kreativ och begåvad så jag uppskattar verkligen hans idéer.

2014-03-30 08.27.38Vi spelade in på landet vid Dalälven eftersom miljön är så rogivande där. Brorsan hade fem kameror och två mikrofoner. Helt otroligt.

2014-04-05 16.09.53I april åkte jag med detta härliga tjejgäng på LCHF-kryssning – Gunilla Garro, Åse Falkman Fredriksson och Anna Hallén. Förutom att vi hade superkul så passade vi även på att jobba och förbereda oss inför vår Hälsoresa till Barcelona. Det var första gången jag fick träffa både Gunilla och Åse och kände att jag hittat nya vänner för livet.

IMG_20140421_212807I april började några veckors oerhört intensivt arbete. Jag började jobba med SVT:s teveproduktion Gift vid första ögonkastet . Det var hemligt, så jag kunde inte berätta för någon annan än min sambo. Under två veckor gjorde jag över fyrtio hembesök som alla filmades, samt tillsammans med tre andra experter matchade tre par. För att hinna med i det tempot var jag tvungen att veckan innan förbereda alla kläder, göra matlådor, fixa hundvakt – så att allt skulle klaffa. Dagsschemat fick vi dagen innan och ofta jobbade vi från tidigt på morgonen till sent på kvällen.

IMG_20141104_130053Det blev en oerhört spännande och lärorik period. Jag skulle inte vilja vara utan den upplevelsen och hoppas på att få göra om det. Lärde känna ett spännande produktionsteam och mina tre kollegor – prästen Louise Linder, parterapeuten Daniella Gordon och KBT-psykologen Andreas Schill. Känner mig ödmjuk inför våran samlade kompetens och den ära det var att få hjälpa människor att hitta kärleken.

7ab0e5f5-09ca-4fd1-85a4-56f10fdb9e04I början på juni hade mitt förlag Norstedts sommarfest och jag gick dit med Klara Desser och Cathrine Schück. Klara bor nere i Skåne så henne har jag inte förmånen att träffa så ofta. Så Cathrine och jag brukar passa på att njuta av henne när hon besöker förlaget.

2014-07-04 12.10.38I slutet på juni började min semester. Det första som hände var att jag fick fruktansvärt ont i en tand och åkte akut in till tandläkaren på min första semesterdag. Det visade sig att tanden och käkbenet var inflammerad, så tandläkaren borrade ur så mycket som det gick och gav mig en antibiotikakur. Under en hel vecka kunde jag inte göra annat än att räkna timmarna mellan nästa tablett med smärtstillande. Fruktansvärt jobbigt och troligen anledningen till att jag hela året varit ganska trött och haft svårt att träna. Inflammationen hade pågått länge och som det skulle visa sig – blev inte helt bra förrän i slutet av året.

d4e5ce85-f55e-4679-a241-6483e4ecb764Det andra vi ägnade våra första semesterveckor var att renovera vår lillstuga på landet. Satte in nytt kök, drog in vatten och gjorde den beboelig. Sen bodde vi där hela sommaren.

2014-07-08 19.00.24Sommaren blev fantastiskt fin. Även om det blev en hel del renovering, fick vi möjlighet att njuta av många fina semesterdagar i strålande sol vid Dalälven. Vänner kom och besökte och vi hade det oförskämt bra.

2014-07-21 07.48.29Träningen gick trögt hela sommaren, så jag satsade istället på yoga och mindfulness. I slutet på juli drog jag igång Yogautmaningen – en månad med solhälsningen varje dag och fick många runt om i landet att pröva yoga. 2014-09-26 19.42.31 Vi förlängde sommaren genom att i september åka på en underbar hälsoresa till Sitges i Barcelona. Där höll anordnade vi en superfin resa för 36 kvinnor, med föreläsningar, träning, yoga och mindfulness. Det var så underbart för dig som vill åka med i vår anordnar vi en hälsoresa till Kreta.

PICT_20141118_130945Jag lärde under resan till Barcelona känna Anne-Charlotte Andersson, en superkreativ och duktig fotograf och proffsbloggare. Jag älskar hennes bilder och vi har påbörjat ett spännande projekt som ni kommer att se mer av under 2015. 2014-10-10 10.13.31 Jag har fortsatt under hösten att kämpa med inflammationen i käkbenet, som tog mycket av mina krafter. Du kan läsa om min kamp här. Den kommer inte att släppa taget om kroppen förrän nu i december då jag helt rensar ur tandrötterna hos tandläkaren. Eländes vad våra tänder kan ställa till med. 2014-10-14 14.15.40Under året har jag haft förmånen att hålla många föreläsningar. Stress och mindfulness är det som varit mest uppe på tapeten. Jag har varit hela vägen ned i Lillemåla, Älmhult och Ängelholm, för att sedan hålla flera föreläsningar för forskare och läkare på Karolinska universitetssjukhuset. Underbart roligt eftersom jag älskar att föreläsa. Jag hoppas att 2015 kommer föra med sig ännu fler föreläsningar.
2014-10-18 10.56.17Under hösten blev det även flera resor till landet. Selma och jag njuter av våra skogspromenader och stunder vid Dalälven och det är även något jag kommer att föra med mig till 2015. 2014-11-10 21.46.01I november var det dags. Då sändes första avsnittet av ”Gift vid första ögonkastet” på Svtflow och Svtplay. Det skapade riktig rabalder i media och flera relationsexperter uttryckte sin oro över att SVT har gjort denna satsning. Men det som var riktigt spännande var att det plötsligt vände och allt fler blev positivt engagerade i serien och deltagarna. 2014-11-13 21.47.42Mathias (en av deltagarna) och jag var med i direktsändning i Debatt.

PICT_20141225_102440Nu avslutar vi detta händelserika år där vi började det – på landet vid Dalälven. Och med detta vill jag tacka dig för att du har följt med mig på bloggen. Och önska dig ett gott avslut och en fin början på något nytt.

gott nytt

Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Facebooktwittermailby feather
Taggat , , ,

2 kommentarer till “Årskrönika 2014

  1. Gott nytt år! Började läsa din blogg i somras, gick då även med i MBJ-gruppen på Facebook, och det har varit spännande/intressant att ta del av dina texter. Det har givit mig mycket att fundera på och vill säga tack för denna höst! Jag kommer fortsätta läsa din blogg och vara med i MBJ-gruppen + göra solhälsningar på morgon =)

  2. Tack för att Du finns!
    Tack för allt bra vi upplevt detta År!
    Tack för att vi får se fram mot ett Nytt Gott År
    i god gemenskap, empati, förståelse o kärlek!
    GB.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *