Ska vi leka?

Kommer du ihåg hur det kändes att leka? Att man kunde hålla på i timmar utan en tanke på något annat än nuet och det man gjorde. Plötsligt stod mamma där och sa att det var mat och man hade inte ens känt hunger.  Vad var din favoritlek? Favoritkompis? Vilka presenter var de bästa presenterna du kunde få?

Jag älskade att bygga världar, för Barbiedockor, smurfar, mjukdjur eller vad som för tillfället kändes roligast. Hela golvet i mitt rum, var fullt av hus, affärer, vägar och det var oerhört frustrerande för mig att behöva plocka ihop.

Idag leker jag på nästan samma sätt. Jag skriver. Och där ibland så känner jag hur en av mina världar får sprida ut sig och min fantasi får fria tyglar. Då kan tiden upphöra och lekens glädje blir så givande.

Hur leker du idag? Finns det plats för lekens helande möjligheter i ditt liv? Dagdrömma, fantisera, spela spel, lagsporta, skapa – saker där du får användning för din fantasi och din kreativitet. Det är så viktigt för vår återhämtning. Så min vän, se till att få in lite lek idag.

Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Facebooktwittermailby feather
Taggat , ,

2 kommentarer till “Ska vi leka?

  1. Ja, både lekfullheten och barnsligheten och glädjen finns kvar när tillfälle ges. Den kommer jag aldrig ge upp. Jag leker tillsammans med min kamera, med penseln på en målarduk. Tillsammans med en god vän, med barnen i en skämtsam dialog. Och sist men inte minst när jag är frisk, på jobbet tillsammans med eleverna. Jag brukar försöka skapa uppgifter som innehåller kreativa och lekfulla moment. 🙂 Ha en bra dag. Kram

  2. Marie-Louise, det låter härligt. Du har ätit Pippis Inte-bliva-stur-piller tror jag.
    Ha en lekfull söndag!
    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *