Ibland fastnar en låt och vill inte släppa taget. Jag har under hela sommaren lyssnat på Movits härliga låt – Na Na Nah. Förutom att den är skitbra, på ren svenska, så ställer den viktig fråga
”Hur ska man möjligtvis kunna bli lycklig om fantasin inte kan få va på riktigt?”
De sjunger låten tillsammans med Timbuktu och berättar om att det lönar sig att drömma. Hur de som små drömde om att bli artister eller astronauter och trots att de var bråkstakar, är de där de är idag.
”Jag tog mig in från marknivå till astronom och jag ville bli rapikon, de sa det var ganska svårt så jag
Gick till skolan med min nya ryggsäck men låtsades som att det var en rymddräkt
Precis som om man siktar för lågt, då hamnar man lågt
Men jag ville gå längre än så och hamna bland molnen
Gick till skolan med min nya ryggsäck men låtsades som att det var en rymddräkt
Upp för gatan sjunger
Na na nah na na
Na na nah nah na na na na
Jag håller drömmer vid liv”
Genom att lyssna på den här låten om och om, uppmuntrar jag mig själv mer eller mindre om att hålla drömmen vid liv. Även om motgångar, krokben och mina egna självdestruktiva tankar ibland försöker få mig att ge upp, välja en annan väg eller bara svepa in mig själv i martyrmanteln så ger jag inte upp. Inte förrän jag har provat alla utvägar tänker jag säga hej då till min dröm.
Hur håller du din dröm vid liv? Vårdar du den ömt, arbetar för den och drar den ut ur fantasin in i verkligheten? Var rädd om dina drömmar. De är själva hjärtat av dina mål och din framtid.
