Nu har du kommit en bra bit på din målplanering och jag misstänker att du hopar av iver för att komma igång. Det är bra att känna motivation, men motivationen kommer att komma och gå under din resa därför ska vi tagga dig till tusan så du har en bank av saker som motiverar dig när du känner det motigt.
Motivation är något som kan övas upp – precis som konditionen. Därför vill jag att du parallellt med dina nya hälsovanor övar dig i motivation då och då.
Vad skulle jag behöva betala dig för att du skulle ta en joggingrunda innan jobbet varje dag? 500 kr? 1000 kr? 10 000 kr? Skulle du göra det om du visste att jag satte in 1000 kr varje gång på ditt konto? I så fall handlar det inte om disciplin eller hur, utan du är tillräckligt motiverad att träna OCH tjäna pengar!
Det är nu vi behöver vara listiga. Vad är det som motiverar dig lika mycket som 1000 kr? Oftast känns den kortsiktiga motivationen mycket skönare än den långsiktiga. Att ligga kvar i sängen upplever du så mycket skönare än att behöva slita i spåret för något du inte kommer att få uppleva frukterna av förrän efteråt eller kanske till och med om några veckor eller månader.
- Om du däremot skriver en motivationslista kommer du långt. Du kommer ihåg alla vinster du skrev ned som du kommer att få av dina nya hälsovanor. Om det handlar om hälsa, vikt, självkänsla, glädje, välbefinnande eller vad som nu kan vara viktigt för dig. Samla dina vinster på en lista och låt listan ligga på ditt nattduksbord, så du kan läsa den när du går upp på morgonen. Påminn dig ofta om dina vinster – programmera in dem!
- Eller hitta smarta sätt att ge dig kortsiktiga belöningar. Sätt ett kryss i din kalender varje gång du tränar eller lägg en knapp i en burk. När du gjort 20 kryss eller burken är full, får du ge dig själv en present. Själv får jag boka in en massage när jag har klarat två veckor av mina hälsovanor.
- Vad blir sedan din långsiktiga belöning, förutom dina vinster? När jag har klarat 100 dagar har jag en fantastisk fin belöning som väntar, men den ska jag berätta mer om sen.
- Ta reda på vilken motivationspersonlighet du har. Du kanske inte alls vill träna med en kompis eller bara blir irriterad av belöningar. Vad behöver just du för att nå ditt mål? Gör testet jag gjorde för Expressen och se vilken personlighet du är.
Motivationen kommer att bli din bästa kompis dessa dagar på väg till Valborg.
