Fem steg till att skapa en ny god vana

Vi är inne på 26 dagen i vårt MBJ sommar-projekt med fokus på återhämtning och självmedkänsla. Jag föreslår att du redan nu börjar fundera på din återhämtning och ditt framtida välmående, vilken god vana vill du ha med dig in i höst. Vill du yoga oftare? Vill du kanske börja meditera några gånger i veckan eller skriva dagbok? Vad kommer kunna hjälpa dig vara i kontakt med dig själv, så inte hösten går i stressens tecken?

Ta fram boken och fundera över vad du kommer att må bra av. Och kom ihåg – börja långsamt för att orka hela vägen. Om du skapar dig en liten vana som inte tar längre tid än fem minuter, så är det större sannolikhet att du kommer att kunna behålla den.

  1. Börja alltid med att bestämma vad du vill ha för vana och vilka vinster du kommer att få av dem. Skriv gärna ned dina vinster, så du har dem samlade på ett ställe där du kan påminna dig själv om varför du vill göra detta. Skälen kan motivera dig om det känns motigt någon gång.
  2. Bestäm tiden för din nya rutin. Barack Obama går alltid upp klockan 7:00 och börjar träna 7:30. Om du bestämmer att du alltid yogar innan morgonkaffet eller mediterar innan du går och lägger dig, så kommer du inte behöva lägga ned energi på att fatta ett beslut “ska jag eller ska jag inte?”. Om du börjar fråga dig själv kommer du med största sannolikhet hoppa över din goda vana hälften av gångerna.
  3. Upprepa! För varje gång du gör din goda vana, desto lättare kommer det att bli för dig att göra det igen. Så för varje gång du gör solhälsningen, ju lättare blir det för dig att vilja göra den ännu en gång nästa morgon.
  4. Undvik orden alltid och aldrig. Om du har bestämt dig för att göra något varje dag, ge dig själv åtminstone en dag ledigt i veckan. Saker kommer att hända, du kommer att bli sjuk, åka på konferens eller behöva ett undantag och då har du redan innan bestämt att du får  hoppa över den dagen. Annars är risken stor att du besviken på dig själv och då är det lätt att ge upp.
  5. Skapa en vana i taget. Och kom ihåg att börja långsamt. Gör något litet till att börja med, ge dig själv rikligt med belöningar och pepp under tiden så du skapar ett sug efter din nya vana. Sen är det lättare att stegvis fortsätta med att lägga på fler goda vanor.

1406007567769

Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Facebooktwittermailby feather
Taggat , , , , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *