Ur min matdagbok vid 5/2 metoden

Det är så roligt att många är intresserade av periodisk fasta som jag skrev om igår. Jag blir mejlad frågor och folk vill veta mer och ha exempel. Så här kommer mer fakta och svaren på era frågor.

De 5 övriga dagarna
Du äter precis som vanligt. Om vanligt innebär överätande, ett mumsande i snabba kolhydrater eller socker så gör du dig själv en otjänst. Troligen kommer det inte hända särskilt mycket med din vikt, och det är inte bra för din hälsa.

Om du tränar 5 -6 gånger i veckan och vill behålla vikten du har, behöver du inte fundera på vad du äter de övriga dagarna. Men vill du gå ned i vikt eller inte tränar regelbundet kan det vara gott att se över sina matvanor.

Cathrine Schück och jag brukar ge följande råd till dig som vill må bra och ha en fin hälsovikt:

  • Undvik potatis, spannmål, socker, ris och majs
  • Fyll halva tallriken med grönsaker ovan jord
  • Tag för vana att nöja dig med en portion
  • Ha alltid bra mellanmål hemma
  • Ät dig mätt! Lyssna på kroppens signaler och sluta äta när den säger till.
  • Rensa skafferiet på varor som inte är bra för dig.
  • Titta på innehållsförteckningen när du köper matvaror och undvik allt där någon form av socker är tillsatt.
  • Gläd dig åt allt du kan och får äta!

Förslag på meny de 2 ”faste” dagarna
Tanken är att hålla nere sitt kaloriinnehåll så du äter runt 500-600 kalorier på en dag. Det kan innebära att du äter 200 kalorier frukost, lunch och middag eller så äter du en måltid på 600 kalorier under dagen och dricker resten av dagen.

Frukost: en grön drink 
Pröva dig fram genom att blanda
– Två nävar gröna blad (spenat, sallad, bladkål osv)
– En näve groddar eller skott
– ½ dl bär eller frukt
– ½ mogen avokado
– ca 5 dl vatten
– valfri nyttig smaksättning – till exempel en bit rå ingefära, pressad lime el citron, vitlök eller olika kryddor som persilja, mynta eller citronmeliss.
(ca 200 kalorier)

Lunch: en proteindrink
2 dl sojamjölk + 2 skopor proteinpulver
(ca 200 kalorier)

Middag: grönsakssoppa
Grönsakssoppa som du gör själv på valfria grönsaker t.ex vitkål, tomat, paprika, lök, morot, broccoli, blomkål eller det du har hemma och en buljongtärning – brukar landa på mellan 100 – 150 kalorier per portion.

Alternativ 2 – en måltid under dagen. 
Drick kaffe, te och vatten under dagen och ät en måltid. Jag brukar tycka om att göra mig en omelett på tre ägg, lite sojagrädde, färska grönsaker och en klick getost.

drink

Facebooktwitterrssyoutubeinstagramby feather
Facebooktwittermailby feather
Taggat , , , ,

2 kommentarer till “Ur min matdagbok vid 5/2 metoden

  1. Spännande!
    Har hört om minivarianten 8/16, tror du den är lika bra för hälsan och effektiv för viktnedgång?
    Kram

  2. Jag vågar inte uttala mig om det Ulrika, för jag vet alldeles för lite om den. Vad jag förstår så kör du den varje dag och det kan bli lite tungt anser jag.
    Jag gillar 5/2-metoden därför att det gäller bara två dagar i veckan och det kan till och med kännas ganska befriande att begränsa sitt matintag under dessa dagar.
    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *